کنترل حفاری

عملیات حفاری به عنوان اولین حلقه از زنجیره ­ی معدن کاری از اهمیت خاصی برخوردار است چرا که اجرای درست آن طبق الگوی حفاری به طور مستقیم بر روی کیفیت کار در سایر عملیات­ های معدن کاری از جمله انفجار، بارگیری و حمل و خردایش تاثیر بسزایی دارد.

سامانه کنترل حفاری شرکت بیستون کویر یزد از طریق مکانیزاسیون اجرای پترن حفاری، استقرار دستگاه­ های حفاری در موقعیت­ های چال­ ها و همچنین ثبت خودکار گزارشات آن، عملیات حفاری را بهینه­ سازی می­ نماید. این سامانه با استفاده از سیستم تعیین موقعیت DGPS، استقرار تجهیزات حفاری در بلوک ­های مربوطه را تسهیل می­ نماید. بدین ترتیب، در پیاده­ سازی پترن­ ها به عملیات نقشه­ برداری نیازی نخواهد بود که این امر علاوه بر کاهش هزینه و زمان عملیات حفاری، موجب افزایش ایمنی عملیات نیز خواهد شد.
همچنین شرکت اقدام به طراحی و نصب سنسور مناسب سنجش عمق برای ماشین آلات حفاری کرده است. این امر به گونه ای است که ضمن نمایش عمق لحظه ای حفاری برای اپراتور دریل، اطلاعات کامل بلوک حفاری از جمله نام بلوک، تعداد چال حفاری شده، عمق هر چال، ساعت کارکرد دریل و غیره را در سامانه هوشمند نمایش می­ دهد. بنابراین گزارشات عملیات حفاری با دقت قابل قبول و به صورت لحظه ­ای در دسترس خواهد بود.

به طور کلی می ­توان موارد زیر را از مزایای استفاده از این سیستم برشمرد:

  • نمایش عمق لحظه ای حفاری به اپراتور دریل
  • ثبت اطلاعات کامل بلوک حفاری شامل تعداد چال بلوک، عمق هر چال، ساعت کارکرد دریل روی بلوک و غیره
  • ثبت میزان ساعت کارکرد دریل، میزان و نوع توقفات، نحوه ­ی انجام سرویس ­های دوره ­ای و …
  • ثبت و رصد میزان کارکرد قطعات مختلف دریل از جمله سرمته های مختلف
  • نظارت بر اجرای کامل و درست الگوی حفاری