محصولات جانبی

علاوه بر محصولات و راهکارهای مرتبط با بخش استخراج، سامانه هوشمند معدن کاری شرکت بیستون کویر یزد دارای برخی از نرم افزارهای جانبی دیگری به منظور ایجاد ارتباط بین واحد استخراج معدن و بخش خردایش و فرآوری مواد در جهت بهبود عملکرد هر دو بخش و در نهایت افزایش تولید می باشد. پنل سنگ شکن، پنل آزمایشگاه و نرم افزار پایل سازی از جمله ی این موارد می باشند.

سامانه ردیابی ماشین آلات

استفاده از سیستم ساده ردیاب در معادن کوچک با تعداد ماشین آلات کم که در آنها کارفرما مایل به استفاده از برخی خدمات معدن کاری هوشمند با صرف هزینه های بسیار کمتر می باشد، پیشنهاد می شود. همچنین سازمان ها و ارگان ها نیز می توانند به طور موثری از این سامانه به منظور نظارت بر ناوگان ماشین آلات سبک خود بهره گیرند. برخی از مهمترین ویژگی­های این سیستم شامل موارد زیر می­باشد.

مشاهده آخرین موقعیت و وضعیت ماشین آلات به صورت لحظه ای و بلادرنگ

تعریف سرعت مجاز برای هر دستگاه و دریافت گزارش تجاوز از سرعت مجاز بر روی نقشه

مشاهده تاریچه حرکت خودرو به صورت گرافیکی بر روی نقشه

امکان تعریف محدوده بطوریکه ورود، مدت زمان حضور در محدوده و خروج از آن قابل تشخیص و گزارشگیری باشد.

گزارشات گرافیکی

نمایش آلارم های رخ داده سمت خودرو

مشاهده میزان سوخت مصرفی تقریبی

ردیابی آنلاین تجهیزات

گزارش سرعت و مسافت پیموده شده برای هر خودرو

پنل سنگ شکن

عدم هماهنگی بین واحد استخراج و سنگ شکن همواره موجب ایجاد مشکلات متعددی می ­گردد. افزایش زمان انتطار تراک­ ها در محوطه سنگ شکن هنگام بروز توقفات کوتاه مدت آن از طرفی و عدم بار رسانی منظم به سنگ شکن در مواقع بروز مشکلات ناگهانی در بخش استخراج از طرف دیگر موجب کاهش تولید، افزایش اصطحلاک ماشین آلات و در نتیجه افزایش هزینه­ ها می­ گردد.

شرکت بیستون کویر یزد به منظور ایجاد ارتباط لحظه­ ای و موثر بین بخش استخراج و واحد سنگ­ شکنی در راستای اطلاع مرکز دیسپچینگ و مسئولین شیفت از وضعیت سنگ­ شکن و همچنین اطلاع اپراتور سنگ­ شکن از وضعیت معدن در هر لحظه اقدام به طراحی نرم افزار پنل سنگ شکن نموده است. این نرم افزار در اتاق کنترل سنگ شکن نصب می­ شود و اپراتور مربوطه کلیه فعالیت­ ها و توقفات کراشر را در هر لحظه در این پنل ثبت می­ نماید. بدین طریق کلیه زمان ­های توقفات و شروع مجدد و دلایل مربوط به هر توقف به صورت لحظه­ ای و به طور خودکار در اختیار مسئولین شیفت قرار می­ گیرد. در شکل زیر تصویری از نرم افزار پنل سنگ شکن نمایش داده شده است.

از مهمترین مزایای سیستم پنل سنگ شکن می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ایجاد ارتباط لحظه­ای بین مسئولین شیفت و واحد دیسپچینگ با واحد سنگ­شکن
  • ثبت دقیق و کامل توقفات سنگ شکن و دلایل آن
  • امکان توقف سریع سنگ شکن هنگام افتادن ناخن شاول و جلوگیری از گیر کردن ناخن در سنگ شکن
  • هماهنگی معدن با سنگ شکن و استفاده موثر از تراک­ها در فرآیند تولید در زمان­های توقف کراشر بدون هرگونه اتلاف وقت و همچنین هماهنگی جهت استفاده از زمان­های توقف معدن به منظور بازدیدها و تعمیرات جزئی سنگ شکن
  • کاهش زمان توقفات سنگ شکن به علت تاخیر در باررسانی به آن
  • کاهش زمان توقف تراک­ها با بار کنار سنگ شکن به علت توقفات سنگ شکن
  • افزایش بهره­وری ماشین آلات، کاهش هزینه تعمیرات و نگهداری و افزایش راندمان و تولید در سنگ­شکن
  • کاهش خطاهای انسانی در ثبت گزارشات
  • ثبت اطلاعات جامع از کلیه توقفات و سایر اطلاعات مربوط به هر یک از سنگ­شکن­ها به صورت مجزا و به نام اپراتور مربوطه
  • نمایش گزارشات عملکرد سنگ شکن به صورت لحظه­ای و تحت وب و عدم نیاز به نیروی انسانی جهت دریافت گزارشات و ارجاع به قسمت­های مختلف

پنل آزمایشگاه

با توجه به ثبت لحظه ­ای اطلاعات نمونه های اخذ شده از محصول کراشر در نرم افزار پنل سنگ شکن، می ­توان با برقراری ارتباط بین این پنل و واحد آزمایشگاه آنالیز عیاری نمونه ­های اخذ شده را به طور لحظه ­ای و مستقیم در سامانه وارد نمود. پنل آزمایشگاه نرم افزاری است که این امکان را فراهم می­ سازد به طوری که واحد آزمایشگاه با مشاهده اطلاعات مربوط به آخرین نمونه­ های اخذ شده در سنگ شکن، مشخصات عیاری مربوط به هر نمونه را وارد نماید. بدین طریق ضمن حذف چندین واسطه بین واحد سنگ شکن و آزمایشگاه آنالیز نمونه ها در سریع ترین زمان در دسترس مسئولین امر قرار خواهد گرفت.

مانیتورینگ پایل

همگن سازی مواد معدنی (پایل سازی) قبل از خوراک دهی به کارخانه فرآوری همواره از اهمیت خاصی برخوردار بوده است. در معادن بزرگ، با توجه به میزان و تنوع ماده معدنی در حال استخراج، کنترل عیار پایل در هر لحظه به کار سخت و پیچیده ­ای بدل شده است. با توجه به ثبت اطلاعات نمونه ­های اخذ شده در پنل سنگ شکن و اطلاعات عیاری نمونه­ ها در پنل آزمایشگاه در مرحله اول تعیین مشخصات لحظه ای پایل در حال ساخت شامل مشخصات عیاری و تناژ بار داخل پایل توسط سامانه معدن کاری هوشمند شرکت بیستون کویر یزد امکان پذیر می­ شود.

در مرحله دوم موقعیت بار نمونه گیری شده در سنگ­ شکن هنگام تخلیه در پایل تعیین و همچنین مشخصات آن نمونه به کل مقدار بار داخل پایل که آن نمونه معرف آن بوده انتساب داده می ­شود. به این ترتیب مشخصات عیاری و مبدا بار برای بخش ­های مختلف در طول پایل مشخص خواهد بود. مزیت مذکور این امکان را به واحد فرآوری می­ دهد تا نوسانات احتمالی مشخصات بار موجود در پایل را پیش ­بینی و تمهیدات و تغییرات احتمالی لازم را قبل از خوراک­ دهی بار به کارخانه در نظر گیرند. همچنین با توجه به مشخص بودن تعداد سرویس بار تخلیه شده در سنگ شکن و منشا آن ها، عیار متوسط بلوک ­ها و دپوهای ماده معدنی نیز در سامانه تعیین می شود.

نمایش اطلاعات باسکول در سامانه

معمولاً در معادن از باسکول­ های سنگین جهت ثبت تناژ دقیق محصول خروجی استفاده می ­نمایند. با توجه به اهمیت این آمار برای مدیران، شرکت بیستون کویر یزد این امکان را فراهم ساخته تا اطلاعات موجود در سیستم باسکول از طرق مختلف به سامانه هوشمند معدن کاری متصل شود. با این عمل امکان مشاهده اطلاعات توزین باسکول با جزئیات کامل در سامانه وجود خواهد داشت. در ادامه نمونه­ ای از گزارش باسکول موجود در سامانه هوشمند نمایش داده شده است.

تصویربرداری هوایی معادن

در سیستم هوشمند معدنکاری شرکت بیستون کویر یزد، قابلیت تصویربرداری هوایی معدن از طریق کواد کوپتر و پهبادها وجود دارد که می¬توان با استفاد از این قابلیت عملیاتی همانند تهیه نقشه معدن و محل¬های تخلیه، محاسبه احجام، مدلسازی سه بعدی معدنی و بسیار فعالیت¬های دیگر را اجرا نمود که برخی از کارآیی ¬های آن به شرح زیر می¬باشد:
الف) افزایش ایمنی
ب) مدیریت دامپ های باطله و ماده معدنی
ج) نظارت و پایش بهنگام تجهیزات و دارایی ها
د)مدلسازی سه بعدی معدن