مانیتورینگ

هزینه های سرمایه گذاری بالای ماشین آلات معدنی و همچنین لزوم نظارت مداوم بر عملیات دستگاه ها و انطباق آن ها با برنامه عملیات استخراج مستلزم وجود سیستم مانیتورینگ جامع و کارامد می باشد. سیستم مانیتورینگ شرکت بیستون کویر یزد، امکان پایش لحظه ای عملیات استخراج، بارگیری و حمل ماشین آلات را برای مدیران، مسئولان و تصمیم گیرندگان عملیات فراهم می آورد.

نظارت لحظه ای ماشین آلات

سیستم معدنکاری هوشمند شرکت بیستون کویر یزد، از طریق نمایش لحظه­ای موقعیت ماشین­آلات در بخش­های مختلف معدن همانند پارکینگ، محل­های بارگیری و تخلیه و مسیرهای باربری و همچنین وضعیت­های عملیاتی ماشین­آلات ­امکان پایش و کنترل عملیات را فراهم می­آورد.

خطوط بارگیری و حمل

با استفاده از این راهکار، مدیران و مسئولین عملیات می ­توانند کلیه خطوط بارگیری و حمل را به صورت شماتیک مشاهده نمایند. بدین ترتیب که برای هر بارکننده اطلاعاتی همانند بلوک کاری آن، اپراتور، نوع بار انتخاب شده توسط اپراتور، تراک ­های موجود در مسیرهای رفت و برگشت آن نمایش داده می­ شوند. از مهم­ترین قابلیت­ های این سیستم امکان مشاهده مغایرت بین نوع بار بلوک برای یک بارکننده با نوع بار انتخاب شده توسط اپراتور آن بارکننده می ­باشد.

کنترل سرعت

کنترل سرعت ماشین ­آلات باربری هم از دیدگاه ایمنی و هم از نظر جلوگیری از وارد شدن خسارت و در نتیجه ممانعت از افزایش هزینه­ ها اهمیت دارد. به هنگام تجاوز سرعت تراک از مقدار سرعت مجاز تعریف شده، سیستم کنترل سرعت به راننده دستگاه هشدار سرعت غیرمجاز اعلام نموده و بطور همزمان کاربران مرکز کنترل را از این موضوع آگاه می­ کند. سرعت مجاز تراک ­ها بر اساس مقادیر تعیین شده توسط مسئولین ذی ربط، در سیستم تعریف می ­شود و قابل ویرایش می ­باشد، به طوری که برای محیط­ های کارگاهی متفاوت و همچنین شرایط آب و هوایی مختلف قابل تغییر می ­باشد.

کنترل مسیر بر اساس نوع بار

با استفاده از سیستم کنترل مسیر، بار هر تراک (بر اساس محل بارگیری آن) با مسیر حرکت آن مقایسه می­ شود. در صورتی که نوع بار تراک با مسیر حرکت آن مغایرت داشته باشد، سیستم با نمایش آلارم مسیر اشتباه، این موضوع را به راننده تراک و مسئولین مربوطه اطلاع ­رسانی می­ نماید. این سیستم احتمال تخلیه بار در دپوهای مغایر با نوع بار را از بین می ­برد.

کنترل کیفیت مسیر

۱- مشکل در مسیر

وجود ناهمواری و همچنین سنگ ریزه­ ها در مسیر باعث افزایش هزینه­ های تعمیر و نگهداری و کاهش عمر لاستیک ماشین ­آلات باربری می­ گردد. با استفاده از سیستم اعلام مشکل در مسیر، رانندگان دستگاه ­ها در محل­ های نامساعد مسیر با فشردن گزینه “مشکل در مسیر” مسئولین مربوطه را از محل مشکل آگاه می­ نمایند.

۲- آبپاشی مسیر

رانندگان دستگاه­ های آب­پاش، شروع و انتهای مسیرهای آبپاشی را مشخص می­ نمایند و بدین ترتیب مسیرهای آبپاشی شده در شیفت ­های مختلف قابل مشاهده می ­باشد. با استفاده از این قابلیت می­ توان کیفیت مسیر را از نظر آب­پاشی آن و همچنین عملیات ماشین ­آلات آبپاشی را کنترل و مدیریت نمود.

کنترل حفاری

سامانه کنترل حفاری شرکت بیستون کویر یزد از طریق مکانیزاسیون اجرای پترن حفاری، استقرار دستگاه­ های حفاری در موقعیت­ های چال­ ها و همچنین ثبت خودکار گزارشات آن، عملیات حفاری را بهینه­ سازی می­ نماید. این سامانه با استفاده از سیستم تعیین موقعیت DGPS، استقرار تجهیزات حفاری در بلوک ­های مربوطه را تسهیل می­ نماید. بدین ترتیب، در پیاده­ سازی پترن­ ها به عملیات نقشه­ برداری نیازی نخواهد بود که این امر علاوه بر کاهش هزینه و زمان عملیات حفاری، موجب افزایش ایمنی عملیات نیز خواهد شد.
این سیستم امکان ثبت اطلاعات حفاری را به اپراتورهای دستگاه­ ها و همچنین مسئولین مرتبط با عملیات فراهم می­ آورد. بنابراین گزارشات عملیات حفاری با دقت قابل قبول و بصورت لحظه ­ای در دسترس خواهد بود. با استفاده از گزارش مصرف تجهیزات حفاری می ­توان عملیات تجهیزات و قطعات را پایش نموده و با استفاده از تحلیل و بررسی این گزارشات، استفاده از قطعات را برنامه­ ریزی نموده و هزینه­ های تعمیر و نگهداری را کاهش داد.

ارتباطات

ایجاد هماهنگی در عملیات پرسنل، اپراتورها و رانندگان ماشین­ آلات و هم­چنین سازمان­دهی فعالیت­ های بخش­ های مختلف معدن مستلزم وجود سیستم ارتباطی کارامد در میان این بخش ­ها می­ باشد. سیستم ارتباطات شرکت بیستون کویر یزد، امکان برقراری ارتباط اپراتورها و مسئولین بخش­ های مختلف را در بستر شبکه فراهم می­ آورد. این ارتباطات هم از طریق سیستم صوتی تحت شبکه (VOIP) و هم از طریق پیام ­های متنی (تایپ پیام و یا استفاده از پیام­ های پیش ­فرض) قابل انجام می­ باشد.

سرویس تماس صوتی تحت شبکه شرکت بیستون کویر یزد، قابلیت انتقال صدا روی بستر شبکه را به وجود می­ آورد. این سرویس فرآیند انتقال صدا، که در تلفن­ های معمولی به صورت آنالوگ انجام می­ پذیرد را به سیستم دیجیتال تبدیل کرده و آن را در بستر شبکه انتقال می­ دهد. به منظور ایمنی بیشتر و جلوگیری از بروز اخلال در تمرکز اپراتورها، این سیستم به گونه ­ای طراحی شده که اپراتور بدون استفاده از هرگونه تجهیزات سخت افزاری اضافی مانند گوشی، میکروفن و غیره به راحتی بتواند با مرکز کنترل ارتباط برقرار نماید. حذف وابستگی به خطوط معمول مخابراتی، کاهش هزینه ­های ارتباط، سهولت برقراری ارتباط برای اپراتورها، عدم اختلال در تمرکز و توجه رانندگان حین مکالمه و جلوگیری از بروز حوادث معدنی، امکان ضبط مکالمات، ثبت لیست تماس­ ها و ذخیره آرشیو مکالمات را می ­توان از مهم ترین مزایای این سیستم برشمرد.