مانیتورینگ

هزینه های سرمایه گذاری بالای ماشین آلات معدنی و همچنین لزوم نظارت مداوم بر عملیات دستگاه ها و انطباق آن ها با برنامه عملیات استخراج مستلزم وجود سیستم مانیتورینگ جامع و کارامد می باشد. سیستم مانیتورینگ شرکت بیستون کویر یزد، امکان پایش لحظه ای عملیات استخراج، بارگیری و حمل ماشین آلات را برای مدیران، مسئولان و تصمیم گیرندگان عملیات فراهم می آورد.

نظارت لحظه ای ماشین آلات

سیستم معدنکاری هوشمند شرکت بیستون کویر یزد، از طریق نمایش لحظه­ای موقعیت ماشین­آلات در بخش­های مختلف معدن همانند پارکینگ، محل­های بارگیری و تخلیه و مسیرهای باربری و همچنین وضعیت­های عملیاتی ماشین­آلات ­امکان پایش و کنترل عملیات را فراهم می­آورد.

کنترل حفاری

عملیات حفاری به عنوان اولین حلقه از زنجیره ­ی معدن کاری از اهمیت خاصی برخوردار است چرا که اجرای درست آن طبق الگوی حفاری به طور مستقیم بر روی کیفیت کار در سایر عملیات­ های معدن کاری از جمله انفجار، بارگیری و حمل و خردایش تاثیر بسزایی دارد.

سامانه کنترل حفاری شرکت بیستون کویر یزد از طریق مکانیزاسیون اجرای پترن حفاری، استقرار دستگاه­ های حفاری در موقعیت­ های چال­ ها و همچنین ثبت خودکار گزارشات آن، عملیات حفاری را بهینه­ سازی می­ نماید. این سامانه با استفاده از سیستم تعیین موقعیت DGPS، استقرار تجهیزات حفاری در بلوک ­های مربوطه را تسهیل می­ نماید. بدین ترتیب، در پیاده­ سازی پترن­ ها به عملیات نقشه­ برداری نیازی نخواهد بود که این امر علاوه بر کاهش هزینه و زمان عملیات حفاری، موجب افزایش ایمنی عملیات نیز خواهد شد.
همچنین شرکت اقدام به طراحی و نصب سنسور مناسب سنجش عمق برای ماشین آلات حفاری کرده است. این امر به گونه ای است که ضمن نمایش عمق لحظه ای حفاری برای اپراتور دریل، اطلاعات کامل بلوک حفاری از جمله نام بلوک، تعداد چال حفاری شده، عمق هر چال، ساعت کارکرد دریل و غیره را در سامانه هوشمند نمایش می­ دهد. بنابراین گزارشات عملیات حفاری با دقت قابل قبول و به صورت لحظه ­ای در دسترس خواهد بود.

به طور کلی می ­توان موارد زیر را از مزایای استفاده از این سیستم برشمرد:

  • نمایش عمق لحظه ای حفاری به اپراتور دریل
  • ثبت اطلاعات کامل بلوک حفاری شامل تعداد چال بلوک، عمق هر چال، ساعت کارکرد دریل روی بلوک و غیره
  • ثبت میزان ساعت کارکرد دریل، میزان و نوع توقفات، نحوه ­ی انجام سرویس ­های دوره ­ای و …
  • ثبت و رصد میزان کارکرد قطعات مختلف دریل از جمله سرمته های مختلف
  • نظارت بر اجرای کامل و درست الگوی حفاری

خرج گذاری

نحوه ­ی انجام عملیات خرج گذاری به صورت مستقیم بر روی کیفیت انفجار تاثیر گذار است. در معادن بزرگ معمولاً خرج گذاری با استفاده از کامیون­­ های مخصوص انجام می­ گیرد. به منظور رصد نحوه انجام خرج گذاری توسط این ماشین آلات شرکت بیستون کویر یزد اقدام به دریافت اطلاعات از سنسورهای مربوطه نموده به طوری که تمامی اطلاعات خرج گذاری شامل شماره بلوک، ساعت کارکرد خرج گذار، تعداد چال خرج گذاری شده، میزان و نوع خرج ریخته شده در هر چال و غیره را ثبت و در گزارشات متنوعی نمایش می ­دهد. با استفاده از این اطلاعات مسئولان مربوطه می­توانند به طور کامل بر نحوه اجرای عملیات خرج گذاری نظارت نمایند. به طور کلی موارد زیر را می­توان از مزایای استفاده از این سیستم بر شمرد:

  • ثبت اطلاعات کامل بلوک انفجاری شامل ساعت و مسافت کارکرد خرج گذار، شماره بلوک انفجاری، تعداد چال بلوک، میزان و نوع خرج ریخته شده در بلوک، نرخ خرج گذاری  و ….
  • ثبت میزان و نوع توقفات، نحوه­ی انجام سرویس ­های دوره ­ای و … ماشین خرج گذار
  • نظارت بر اجرای کامل و درست عملیات خرج گذاری  

خطوط بارگیری و حمل

با استفاده از این راهکار، مدیران و مسئولین عملیات می ­توانند کلیه خطوط بارگیری و حمل را به صورت شماتیک مشاهده نمایند. بدین ترتیب که برای هر بارکننده اطلاعاتی همانند بلوک کاری آن، اپراتور، نوع بار انتخاب شده توسط اپراتور، تراک ­های موجود در مسیرهای رفت و برگشت آن نمایش داده می­ شوند. از مهم­ترین قابلیت­ های این سیستم امکان مشاهده مغایرت بین نوع بار بلوک برای یک بارکننده با نوع بار انتخاب شده توسط اپراتور آن بارکننده می ­باشد.

کنترل مصرف سوخت ماشین آلات

اطلاع از میزان مصرف سوخت ماشین آلات مختلف می ­تواند کمک موثری در استفاده بهینه از آن­ ها نماید. برای مثال مصرف بیش از حد معمول سوخت در یک دامپ تراک می ­تواند نشانه ای از یک عیب موتوری باشد. در معادن معمولاً هیچ اطلاعاتی از مصرف سوخت تک ­تک دستگاه ­ها وجود ندارد. همین امر علاوه بر عدم امکان پاییش صحت عملکرد ماشین آلات، می­ تواند موجب برخی سوء استفاده­ ها نیز شود. شرکت بیستون کویر یزد با طراحی و نصب پنل و فلومتر مناسب بر روی ماشین آلات سوخت رسان و همچنین مخازن ثابت سوخت، اقدام به ثبت میزان مصرف سوخت ماشین آلات معدنی در بازه­ های زمانی مختلف نموده است. 

کنترل سرعت

کنترل سرعت ماشین ­آلات باربری هم از دیدگاه ایمنی و هم از نظر جلوگیری از وارد شدن خسارت و در نتیجه ممانعت از افزایش هزینه­ ها اهمیت دارد. به هنگام تجاوز سرعت تراک از مقدار سرعت مجاز تعریف شده، سیستم کنترل سرعت به راننده دستگاه هشدار سرعت غیرمجاز اعلام نموده و بطور همزمان کاربران مرکز کنترل را از این موضوع آگاه می­ کند. سرعت مجاز تراک ­ها بر اساس مقادیر تعیین شده توسط مسئولین ذی ربط، در سیستم تعریف می ­شود و قابل ویرایش می ­باشد، به طوری که برای محیط­ های کارگاهی متفاوت و همچنین شرایط آب و هوایی مختلف قابل تغییر می ­باشد.

کنترل مسیر بر اساس نوع بار

با استفاده از سیستم کنترل مسیر، بار هر تراک (بر اساس محل بارگیری آن) با مسیر حرکت آن مقایسه می­ شود. در صورتی که نوع بار تراک با مسیر حرکت آن مغایرت داشته باشد، سیستم با نمایش آلارم مسیر اشتباه، این موضوع را به راننده تراک و مسئولین مربوطه اطلاع ­رسانی می­ نماید. این سیستم احتمال تخلیه بار در دپوهای مغایر با نوع بار را از بین می ­برد.

کنترل کیفیت مسیر

۱- مشکل در مسیر

وجود ناهمواری و همچنین سنگ ریزه­ ها در مسیر باعث افزایش هزینه­ های تعمیر و نگهداری و کاهش عمر لاستیک ماشین ­آلات باربری می­ گردد. با استفاده از سیستم اعلام مشکل در مسیر، رانندگان دستگاه ­ها در محل­ های نامساعد مسیر با فشردن گزینه “مشکل در مسیر” مسئولین مربوطه را از محل مشکل آگاه می­ نمایند.

۲- آبپاشی مسیر

رانندگان دستگاه­ های آب­پاش، شروع و انتهای مسیرهای آبپاشی را مشخص می­ نمایند و بدین ترتیب مسیرهای آبپاشی شده در شیفت ­های مختلف قابل مشاهده می ­باشد. با استفاده از این قابلیت می­ توان کیفیت مسیر را از نظر آب­پاشی آن و همچنین عملیات ماشین ­آلات آبپاشی را کنترل و مدیریت نمود.

ارتباطات

ایجاد هماهنگی در عملیات پرسنل، اپراتورها و رانندگان ماشین­ آلات و هم­چنین سازمان­دهی فعالیت­ های بخش­ های مختلف معدن مستلزم وجود سیستم ارتباطی کارامد در میان این بخش ­ها می­ باشد. سیستم ارتباطات شرکت بیستون کویر یزد، امکان برقراری ارتباط اپراتورها و مسئولین بخش­ های مختلف را در بستر شبکه فراهم می­ آورد. این ارتباطات هم از طریق سیستم صوتی تحت شبکه (VOIP) و هم از طریق پیام ­های متنی (تایپ پیام و یا استفاده از پیام­ های پیش ­فرض) قابل انجام می­ باشد.

سرویس تماس صوتی تحت شبکه شرکت بیستون کویر یزد، قابلیت انتقال صدا روی بستر شبکه را به وجود می­ آورد. این سرویس فرآیند انتقال صدا، که در تلفن­ های معمولی به صورت آنالوگ انجام می­ پذیرد را به سیستم دیجیتال تبدیل کرده و آن را در بستر شبکه انتقال می­ دهد. به منظور ایمنی بیشتر و جلوگیری از بروز اخلال در تمرکز اپراتورها، این سیستم به گونه ­ای طراحی شده که اپراتور بدون استفاده از هرگونه تجهیزات سخت افزاری اضافی مانند گوشی، میکروفن و غیره به راحتی بتواند با مرکز کنترل ارتباط برقرار نماید. حذف وابستگی به خطوط معمول مخابراتی، کاهش هزینه ­های ارتباط، سهولت برقراری ارتباط برای اپراتورها، عدم اختلال در تمرکز و توجه رانندگان حین مکالمه و جلوگیری از بروز حوادث معدنی، امکان ضبط مکالمات، ثبت لیست تماس­ ها و ذخیره آرشیو مکالمات را می ­توان از مهم ترین مزایای این سیستم برشمرد.