تعمیر و نگهداری

با گسترش معادن و افزایش تولید آن¬ها و تمایل به استفاده از ماشین آلات با ابعاد بزرگ تر، استفاده از سیستم های تعمیر و نگهداری ضرورت پیدا کرده است. سیستم تعمیر و نگهداری شرکت بیستون کویر یزد قابلیت نظارت بر عملکرد ماشین آلات، پایش سرویس های دوره ای و برنامه ریزی تعویض و تعمیر قطعات را بطور خودکار فراهم می آورد. با استفاده از این سیستم، می توان عملکرد دستگاه ها و برنامه تعمیر و نگهداری ماشین آلات را سازمان دهی نموده و از طریق استفاده بهینه از ماشین آلات و قطعات، هزینه های تعمیر و نگهداری را کاهش داده و در نهایت بازدهی کلی عملیات را افزایش داد.

خدمات فنی

سیستم خدمات فنی شرکت بیستون کویر یزد با بهره گیری از دانش بومی و شناسایی نیازهای حائز اهمیت در پروژه­ های معدنی و صنعتی و از طریق خصوصی­ سازی نرم افزارها مطابق با عملیات در حال اجرا، امر تعمیر و نگهداری را با افزایش دقت در ثبت و اعلام سرویس های دوره­ای، وضعیت ماشین آلات، اعلام به هنگام هشدارهای دستگاه، ثبت گزاراشات سخت افزاری دستگاه ها و غیره به انجام رساند. که این امر به شکل چشم گیری باعث کاهش هزینه­ های تعمیر و نگهداری و افزایش میزان بهره وری ماشین آلات می­ گردد.

برخی ویژگی های نرم افزار خدمات فنی :

ثبت خودکار ساعت کارکرد و کیلومتر کارکرد ماشین ­آلات

قابلیت تعریف سرویس ­های دوره­ ای برای انواع ماشین ­آلات

قابلیت تعریف سرویس های دوره ­ای برای قطعات

نمایش و اعلام هشدارهای سرویس­ های اعلام شده

ثبت وضعیت ماشین ­آلات براساس آماده به کار، درحال کار و تحت تعمیر

نمایش گرافیکی وضعیت ماشین­ آلات

ثبت خرابی ماشین آلات

نمایش هشدارهای سنسورهای موجود در هر دستگاه به صورت مجزا

امکان گزارش گیری از سرویس ­های دوره ­ای ، وضعیت ­های دستگاه و کارکرد ماشین آلات

 

پایش اطلاعات حیاتی ماشین آلات

برای ممانعت از وقوع خرابی ماشین ­آلات معدنی، تشخیص زود هنگام هر گونه علائم نشان­ دهنده­ ی خرابی دستگاه ضروری می­ باشد. سیستم VHMS) Vehicle Health Monitoring System) توسط شرکت کوماتسو و سیستم پایش اطلاعات حیاتی ماشین (Vital Information Management System) توسط شرکت کاترپیلار طراحی شده ­اند که با استفاده از اطلاعات سنسورهای متعدد که در بخش­ های مختلف دستگاه تعبیه شده ­اند، عملکرد این بخش­ ها ثبت می ­شود.

اطلاعات حاصل از سیستم ­های VIMS و VHMS، می­ بایست علاوه بر راننده توسط کارشناسان بخش ­های مختلف عملیاتی نیز مشاهده شود. همچنین در صورت عدم تهیه نسخه پشتیبان از داده ­های موجود پس از مدتی امکان دسترسی به آن­ ها وجود نخواهد داشت. شرکت بیستون کویر یزد سیستم جامعی را طراحی نموده است که توسط آن اطلاعات دریافتی از ماشین ­آلات به مرکز دیسپچینگ ارسال می­ شود. داده ­های ارسال شده توسط این سیستم­ ها در قالب جداول و نمودارهای مفید ارائه می ­شود، لذا می­ توان اطلاعات حاصل را در کوتاه ­ترین زمان ممکن مورد تجزیه و تحلیل قرار داد. سیستم طراحی شده به نرم افزار خدمات فنی بیستون کویر متصل می­ باشد و هنگام به وجود آمدن نقص، دستگاه و کد مشکل را به نرم افزار خدمات فنی ارسال می­ کند. در نرم افزار خدمات فنی قطعه و یا قطعات معیوب نمایش داده می ­شود و  بدین­ ترتیب فرایند شناسایی و رفع نقص تسریع می­ شود. نمایش بلادرنگ و تحت وب اطلاعات مهم ماشین آلات از جمله مصرف سوخت، سرعت، بار موتور، تناژ بار، کارکرد روزانه اپراتورها، فشار روغن، اختلاف فشار کمک های دستگاه، وضعیت­ های عملیاتی (حرکت با بار، حرکت بدون بار، زمان توقف و غیره)، مشکل ترمزها، وضعیت سطح روغن موتور، تن بر سرعت لاستیک ­ها، وضعیت مسیر و شمارش تعداد بار از جمله اطلاعات ارائه شده توسط این سیستم ها می­ باشد.